A Naszály-hegyben rejtőző barlangok közül kétségkívül a Násznép-barlang a legnépszerűbb. A nevének eredete bizonytalan, mindjárt két legenda is kapcsolódik hozzá. Mind a két történet régészeti kutatásokon alapszik, melyek során a barlangban edénytöredéket és edényeket is találtak.
Feltárás során a régészek arra következtettek, hogy egy régi nagy lakoma nyomaira bukkantak, de pontosabb információt így sem tudtak meg a barlangról.
Az első történet szerint egy jobbágy fia és a közeli vár urának a lánya halálosan beleszeretett egymásba. Össze is házasodtak titokban, ám amikor hazafelé tartottak a titkos esküvőről, a vár ura mérgében üldözni kezdte a násznépet. A násznép a róluk elnevezett Násznép-barlangba menekült előle, ott várták meg, amíg a lány apja elfogadta a titokban kötött házasságot.
Egy másik váci legenda szerint egy lakodalmas menetnek a barlangba kellett menekülnie a török csapatok támadása elől, így a barlangban tartották meg végül az esküvőt, majd a lakodalmat is.
Egyik legenda sem igazolódott be az évek során, de a barlang ennek ellenére tavasztól-őszig népszerű kirándulóhely.
Folyamatosan látogatható
A Naszály északkeleti oldalában, a csúcstól keletre, körülbelül 1200 méterre, az erdőben, a felhagyott Csurgó-bánya nevű kőfejtő mellett, egy függőleges sziklafalban található a barlang bejárata. A bejáratához az Országos Kéktúra kék sáv jelzéséből leágazó, kék barlang jelzésű (Ω) turistaúton juthattok oda.