A Vácon található Kőszentes híd olyan történelmi emlék, amely az 1849-es, Vác körüli bekerítő hadművelethez kapcsolódik. A Gombás-patak hídja amellett, hogy történelmi színhely, egyedülálló műemlék is, az egyetlen megmaradt barokk híd hazánkban.
A Kőhídnak, vagy Kőszented hídnak keresztelt hídon hat szobor áll, melyek nagy részét Bechert József váci kőfaragó mester készítette.
Damjanich serege, Földváry Károllyal az élen 1849. április 10-én ezen a hídon és a Gombás-patakon át tört be Vácra. A híd elfoglalása nem történt meg azonnal. Többszöri sikertelen próbálkozás után a tápióbicskei hősként emlegetett Földváry Károly alezredes bátorsága döntötte el. Egy zászlóval a kezében, kétszer vágtatott fel lovon a hídra, de a lovakat kilőtték alóla. Harmadszorra már gyalogosan vezette rohamra a csapatát, akik az alezredes bátorságát látva, lesöpörték a hídról az ellenséget.
Damjanich a győzelem másnapján Földváryra emelte a poharát, és Földváry ugyan megköszönte a jókívánságot, de elmondta, hogy nagyon szomorú kedves lovai elvesztése miatt.
Folyamatosan
Vác megközelíthető révvel Tahitótfalu felől, vonattal Budapest és Szob irányából, valamint távolsági busszal és autóval a 2.-es számú főútról. A híd a főút vonalán található, a Gombás-patak felett halad át, a Millenniumi emlékút közelében.