A Római Birodalom határán haladó ún. limes a Duna mentén vezetett Magyarországon, így nem csoda, hogy a római őrtornyok maradványaival több helyen is találkozhatunk a Dunakanyarban. A Duna mentén épített őrtornyok, erődítmények ugyanis fontos stratégiai feladatot láttak el.
Hazánkban a limes 500 km hosszan húzódott, a Dunakanyarban pedig Verőcén, Esztergomban, Dunabogdányban és Visegrádon is találkozhatunk a romjaival. Ezek olyan történelmi emlékek, amelyeknek különösen fontos a megóvása, hiszen sokat még fel sem tártak belőlük.
A Leányfalu területén álló római kori őrtorony 372-373 körül épült. A folyami határszakasz egyik erődítménye volt, amely elősegítette a Dunán való átkelést, és a part védelmét is. Feltehetően 20-25 katona állomásozott itt, az őrtornyok tetejéről a katonák tűz és füstjelekkel tartották a kapcsolatot a szomszédos települések őrhelyeivel. A katonák a szolgálati idejük alatt iparral, mezőgazdasággal és kereskedelemmel is foglalkoztak.
A tornyot csak sokkal később, az 5. század első felében hagyták el.
Folyamatosan látogatható
A maradványok Leányfalu központjában találhatóak, az egyetlen benzinkút mellett. Itt a parkolás is megoldható, míg az Újpest-Városkapu – Esztergom között közlekedő buszokról a Leányfalu, Pócsmegyeri révnél kell leszállni, onnan egy 5 perces sétával könnyedén elérhető a terület. Biciklivel szintén megközelíthető, ám fontos odafigyelni arra, hogy a 11-es úton igen nehézkes a kerékpáros közlekedés. Leányfalun belül egyébként nagyon jó minőségű bicikliutat használhatunk.