Váci Advent 2024
Vác
Fót a Gödöllői-dombság szomszédságában, Budapesttől 17 km-re található. Rendkívül népszerű település, hiszen a főváros és a Dunakanyar közelsége számtalan szabadidős programot, túrázási lehetőséget, és különleges elfoglaltságot garantál a helyi lakosok, és az ide látogató turisták számára. Fót gazdag történelmi múlttal rendelkezik, a helyi látnivalók gondoskodnak arról, hogy egy egynapos kirándulás tartalmasan teljen a településen.
A terület már az ősidők óta lakott területet volt, ezt a feltárt régészeti leletek, tárgyak, és csontok bizonyítják. A 3-4. században szkítákkal keveredett szarmaták, illetve római katonák lakták. A honfoglalás idején Árpád törzse, a Megyer törzs telepedett le Fót környékén.
1074-ben a község közelében zajlott a Mogyoródi csata, Fót első írásos említése mégis csak 1353 májusából származik. A török hódoltság ideje alatt Fót gazdasági élete fellendült, a lakosság gabonatermesztéssel, bortermeléssel, zöldségtermesztéssel és tűzifa kitermeléssel foglalkozott. Fót az 1848-49-es forradalom és szabadságharc szellemi szülőhelye volt, a XIX. század második felében a település lakossága zöldség-és gyümölcstermesztéssel, szőlőtermesztéssel, állattenyésztéssel és fuvarozással foglalkozott.
A város napjainkra az egyik legfelkapottabb település lett azok körében, akik Budapest közelében szeretnének letelepedni, de jobban preferálják a kisvárosi, falusi környezetet. A természeti és történelmi értékek mellett, a vendégvárás bővülő és színvonalas szolgáltatásai csak tovább növelik Fót népszerűségét.
Németh Kálmán szobrászművész Kisalagi házát élő múzeummá varázsolta. Faliképekkel és különféle szobrokkal díszítette szobáit, faragványaiba pedig belekomponálta az évgyűrűket, és a görcsöket. A saját keze által faragott ülőbútorokat, asztalokat, szekrényeket, illetve a teljes gyűjteményét, házát, kertjét Fót városának ajándékozta.
Cím: Fót, Béke út 31. Telefon: 27/358-130 Mob.: +36-70-331-9236 E-mail: nkemlekhaz@gmail.com
Nyitva tartás:
Március 1-től október 31-ig : kedd, szerda, csütörtök, péntek, szombat 10-18 óra
November 1-től február 28-ig: kedd, szerda, csütörtök, péntek, szombat 10-14 óra
Belépődíj:
Gyerekeknek, nyugdíjasoknak: 190,- Ft, felnőtteknek: 380,- Ft
Károly István gróf igen kedvezményes áron kezdte felparcellázni a fóti Somlyó hegy oldalát, Fáy András pedig vásárolt is magának földterületet a településen, amely neki, és barátainak kedvelt hétvégi célpontja volt. A fóti szüreteken a magyar értelmiség színe-java megjelent, így Vörösmarty, Deák, Kossuth is ellátogatott Fáy András szőlőjébe és Présházába.
A szüreti vígasságok alkalmával a neves írók, költők, és politikusok gyakran vitatták meg egymással nézeteiket, így a szabadságharchoz vezető eszmék egy része is a Présházban született meg.
1808-ban került a település a Károlyi család birtokába, akik az egykori földszintes kúriát a XVIII. század végén tovább bővítették, 1830-tól pedig jelentősen átalakították. Károlyi István gróf Batthyány Lajos miniszter kastélyában ismerkedett meg Ybl Miklós építésszel, ő vezette az 1840-es években a kastély átalakításait. Így nyerte el az építmény a végső formáját.
A kastély belsejében létrehoztak két könyvtárat, a szalon jellegű termek falait pedig Munkácsy Mihály, Lotz Károly, Ligeti Antal és más híres festők festményei díszítették. A parkban halastavat létesítettek, illetve növényeket és fákat telepítettek, mellyel a terület Magyarország egyik legszebb kertje lett. Károlyi István grófnak gyakori vendége volt Széchenyi István, Kazinczy Ferenc és Ferenc József is, illetve Erzsébet királyné is többször átlovagolt ide a gödöllői kastélyból. A Károlyi család kastélyát jelenleg Károlyi László gróf és családja lakja.
A templom építése 1871-ben kezdődött meg, végül 1873 nyarán készült el az épület. Sajnos az ekkor Fóton pusztító kolerajárvány miatt a berendezést nem tudták elkészíteni, ezért a padokat áthozták a régi templomból. Az új padokat 1897-ben készítették el, 1914-ben pedig a templom renoválása mellett a torony átépítésére és magasítására is sor került. Két harangja van. A nagyobbik 734,5 kg súlyú, a kisebbik 418 kg-os és 94 cm átmérőjű.
Az 1825-55 között épült romantikus stílusú római katolikus templomot Iby Miklós tervezte Károlyi István gróf megbízásából. Akkoriban merész újítás volt a templom megvalósítása, ugyanis a templom a kiforrott romantika stílusjegyeit viseli magán, pedig ez az irányzat az 1850-es években még csak a szárnyait bontogatta. Az épület közel 300 tervrajz elkészítése után készült el.
Fót szomszédságában, Veresegyház területén érdemes felkeresni a Medveotthont, amely minden korosztály számára sok érdekességet tartogat, de a közeli Vácrátóti Botanikus Kert és a Gödön található Feneketlen-tó is nagyszerű úti cél, ha szabadidős elfoglaltságot keresünk. Dunakeszi Duna-partja nyáron vonzza a fürdőzőket, de Gödön kalandparkot is találunk, míg a kerékpározáshoz egyaránt kiválóan alkalmas a Duna bal partja, és a Szentendrei-sziget is.
Városnézéshez remek célpont lehet Vác, és a túlparton fekvő Szentendre, túrázáshoz pedig a Börzsöny kilátóit érdemes célba venni. A Csóványosi-kilátó és a Julianus-kilátó például igen nagy kihívás, de annál nagyobb élmény azok számára, akik a dunai panorámában szeretnének gyönyörködni.
Fót Mogyoród, Csomád, Veresegyház és Dunakeszi mellett fekszik, a Duna bal partján. Budapest belvárosától 30, míg Dunakeszitől csupán 10 percre van autóval, az út pedig nem több 5 km-nél. A buszok Újpest-Városkapu autóbusz-állomásról indulnak a városba, az út nagyjából 45-50 perc, és 15 km (menetrend ITT), vonattal pedig a Nyugati-pályaudvarról érhető el a település, 27 perc alatt (menetrend ITT).