Madarak és fák a Dunakanyarban
Ha kedvenc madarat kellene választanunk, mi ezeket választanánk! A fák adottak, de imádjuk őket!
Szinte minden napra jut egy világnap, de ritka az olyan értékes, mégis alulértékelt “nap”mint a mai, a “Madarak és fák napja”. Gondoljunk csak bele, a fák a legfőbb oxigénforrásunk, ami vitán felül alapvető szükséglet a kis életünkhöz! Szóval: éljenek a Madarak és fák a Dunakanyarban!
És el tudjátok képzelni a reggeleket madárcsicsergés nélkül? Milyen csend lenne a szabadban ha egyetlen pacsirta vagy rigó sem járna arra… Hátborzongató…
Tartalomjegyzék:
Madarak és fák a Dunakanyarban
De szerencsénk van, pláne itt a Dunakanyarban, tekintve hogy hegyek között hömpölyög nálunk a Duna, és szebbnél szebb erdőink vannak mindkét oldalon.
Szeretnénk bemutatni Nektek kedvenc erdőinket és madarainkat! 🙂
Börzsöny:
A tölgy és a bükk dominál a Börzsönyben, ahogy ezek a leginkább jellemző fafajták mifelénk. Ha a Börzsöny állatvilága a kérdés a kedvencünk a kormosfejű cinege 🙂
További jófej madarak: fekete gólya, darázsölyv, fakopánycs.
Pilis:
Az északi oldalon főként a bükkösök dominálnak, a déli oldalon pedig a tölgyesek. A bükkfa 30-40 méterre is megnő, koronája szétterülő, gömb alakú, tehát szép kövér fákat csodálhatunk bennük. A tölgyfa átlagosan 35 méter magasra nő, kevésbé gömböjded a koronája, levele öblös. Mindkét fafajta lombhullató természetesen, amit ősszel kedvünkre rugdoshatunk.
Madárban egyértelmű a választás: a kedvencünk a Búbos Banka!! 🙂
Őket szeretjük még: vörös vércse, kabasólyom, héja és persze a gyurgyalag!
Visegrád:
Növényzet szempontjából hasonló a Pilishez, tekintve hogy szomszédok, mégis akadnak eltérések. A szárazabb régióban a cseres-tölgyes, a magasabb nedvesebb részeken pedig a gyertyán-tölgyes társulás a jellemzőbb. Tudtátok hogy itt található a “sötéterdő” is? A Visegrádi-hegység legmagasabbra hatoló és legzártabb erdeje a bükkös, melyet a krónikák emlegetnek így…
Ha a Visegrádi-hegység állatvilága szóba kerül nálunk, az első ami eszembe jut az Uhu!! Rendkívül aranyos feje van! 🙂
A további kedvencek: bajszos sármány, vándorsólyom, hegyi billegető és a hamvas küllő.
Természetesen ennél jóval összetettebb a Dunakanyar élővilága, mi csak a kedvencekre fókuszáltunk! 🙂
Vigyázzunk az erdőre és a kis lakóira, ne szemeteljünk, hogy az unokáink is örömüket tudják lelni majd benne!