Ipolydamásd Szob községtől 5 km-re, Helembától pedig 2 km-re fekszik a 12-es főút mellett. A település régészeti lelőhelyekben gazdag, története szorosan kapcsolódik Márianosztra történetének alakulásához is. A kirándulók körében igen népszerű a település, sokan járnak az Ipolyra vízitúrázni, de kerékpárral is érdemes bejárni Ipolydamásd környékét.
Ipolydamásd területén őskori leleteket, a rézkorból csontvázas sírokat és cseréptöredékeket, a vaskorból pedig kelta házak beásott nyomait találták meg. A régészeti leletek alátámasztják a folyamatos emberi jelenlétet.
A 12-13. században épült faszerkezetű lakótornyos Árpád-kori várat a Zuvár-hegyen tárták fel, amely a 13-14. század fordulóján pusztult el. A falut először 1138-ban említik a dömösi prépostság adománylevelében, Damásd várának környéke királyi vadászhely volt. A várat I. Károly Róbert építette fel az Ipoly völgyében, és 1523-ig királyi tulajdon volt.
Az elpusztult várat 1581-ben a törökök újjáépítették, majd később többször is megerősítették. Damásd falu a török kor elején elnéptelenedett. A mai Ipolydamásd falutól észak-nyugatra jött létre egy település, ahol a lakosság szántóföldműveléssel, szőlőtermesztéssel, és szarvasmarhatartással foglalkozott. Ipolydamásd mai helyére 1803-ban települt át a lakosság. A 19. század közepén nyitották meg a szobi Bánya-hegyen az első környékbeli kőbányát, itt helyezkedtek el a damásdiak.
Az egykori várban található középkori templom maradványai mára már nincsenek meg, ahogyan az a templom sem, amely 1779 után épült, de később lebontották. A mai templom előtt egy 1785-ben faragott kő feszület áll.
A damásdi vár maradványai az Ipoly mentén magasodó dombon láthatóak. A damásdi vár és a Zuvár történetéről korábban részletesen beszámoltunk.
Aki a településre kirándul, annak érdemes megtekinteni még Nepomuki Szent János szobrát, Görgey Artúr emléktábláját, az emlékművet, melyet a hősi halottakért állíttattak, és a temetői nagy keresztet.
Aki Ipolydamásdra kirándul, annak természetesen érdemes felkutatni Damásd vára romjait, azonban Ipolydamásd környéke az Ipoly folyó közelsége miatt egyébként is igen népszerű. Azok, akik kedvelik a vízitúrákat, gyakran járnak erre kenuval, illetve kajakkal, hogy felfedezzék az Ipoly folyó szépségeit, majd a Dunán lecsorogva Zebegényben kötnek ki.
Egy gyalogos séta alkalmával érdemes felkutatni a településen a palóc házakra jellemző stílusjegyeket, a fa, majd a talpgerendás, fonott sövényfalas építkezést.
Jelenleg is folyamatban van a Helemba felé vezető közúti Ipoly-híd újjáépítése, amely lehetővé teszi majd, hogy Ipolydamásdról Helembára kiránduljunk.
Ipolydamásd Váctól 35 km-re fekszik, a 12-es számú főút mentén. Akik vonattal érkeznek a településre, azoknak Szob vasútállomásnál kell leszállni a vonatról, innen busszal tudják megközelíteni a települést. A község a Duna jobb partjáról Szob felől közelíthető meg kerékpárral és komppal, a Duna bal partján pedig a Dunakeszi-Kismaros-Zebegény-Szob vonalon az EV6-os számú kerékpárúton érhető el a település.
fotók:mapio.net