Gorka Géza feleségével 1923-ban telepedett le Verőcén, és haláláig, közel öt évtizeden át alkotott e településen, illetve ebben a házban. Egykori lakóhelye, otthona 1972 óta múzeum. Gorka Géza a 20. század első felében élt magyar keramikusok egyik legjelentősebb alakja. Gorka neve mindenekelőtt a zománctechnikával fonódott össze, különösen az általa kifejlesztett repesztett zománcéval.
Az 1972 óta létező emlékházban gyakorta kiállít a Gorka család másik két keramikus tagja is. Gorka Géza lánya, Lívia, valamint unokája, Focht Géza is, aki már a harmadik generáció tagjaként, a funkcionalizmus mindennapi fontosságát szem előtt tartva alkot. A múzeum két állandó kiállítással várja látogatóit. Legelőször is külön egységet alkot Gorka Géza kerámiagyűjteménye, míg az alsó szinten Gorka Lívia és Gorka-Focht Géza alkotásait tekintheti meg a kultúrára szomjazó vendég. Maga az épület is igen szép, de a kincsek, amelyeket rejt, még inkább magával ragadják az embert.
A Szamos utca 22. szám alatt található múzeumot a legegyszerűbb vonattal megközelíteni, ugyanis a vasútállomástól mindössze 1 perc sétára található. Az autóval érkezők Verőcét a 12-es úton érhetik el, majd az Árpád útról a Rákóczi útra kell kanyarodniuk. A vasúti híd után egyből balra, a Gorka utcába kell behajtaniuk, majd az első elágazódásnál jobbra fordulva érkezhetnek meg a múzeumhoz.
Parkolási lehetőség a vasútállomásnál található p+r parkolóban bőséggel adódik.
Képek: I Love Dunakanyar