Bánk legnépszerűbb nevezetessége egyértelműen a közel hét és fél hektáros vízfelületű Bánki-tó. A tó a horgászok kedvelt pihenőhelye, de családok és baráti társaságok számára is igen vonzó a strand, ahol hűsítő élmény csobbanni a forró nyári napokon.
A 4 méter mély tavat, amely a Jenői-patak felduzzasztásával keletkezett, könnyedén körbejárhatjuk a bájos sétaútnak köszönhetően. A sétautat egy részen erdő veszi körül, a nádas látványa pedig minden alkalommal megihleti a művészeket és fotósokat. A tó mélysége néhol eléri a 6-7 méteres mélységet is, ezért nagyon fontos, hogy csak a kijelölt strandon szabad fürdeni.
A Bánki-tó csónakázáshoz is kiválóan alkalmas, a gyerekek pedig minden alkalommal nagyon élvezik a közeli kalandpálya nyújtotta izgalmakat. A terület nem csak nyáron vonzó üdülőhely, télen a tó befagyott vize korcsolyázásra is alkalmas.
Szlovák Nemzetiségi Tájház
Azok számára, akik szeretnék jobban megismerni Bánk történetét, sok érdekességet tartogat a Szlovák Nemzetiségi Tájház. Egy régi parasztházban megtekinthetjük a helyi szlovákság XIX. századi életét, viseletét, berendezéseit, és használati tárgyait, megcsodálhatjuk az egykori szlovák szőtteseket és hímzéseket, és a bánki népviseletet. A Tájház udvarán megtekinthetjük a Bánki menyecske szobrát is. 2013-tól az intézmény fenntartója Bánk Község Önkormányzata.
Élő Kovácsműhely Múzeum
Bánk egyik nélkülözhetetlen iparosa a kovács volt, aki lovakat parkolt, ekét, kaszát, sarlót élezett, és gyakran még az állatok gyógyításához is értett. A kovács mindig nagy tiszteletnek örvendett a faluban.
A múzeum alapítója Bánkon Élő József, aki kovács családból származik, és a szakma művészeti csúcsait is meghódította. A múzeumban így nem csupán a berendezési tárgyakat lehet megtekinteni, de az egyes munkafázisokat ki lehet próbálni a mesterember segítségével. A múzeum kialakításakor az alapvető cél az volt, hogy egy 18. század végi 19. század eleji kovácsműhelyt rendezzenek be a látogatók számára. A múzeum és a tájház Bánk igen értékes kincse, ugyanis a kettő együtt nagyon hatékonyan érzékelteti a falu egykori lakosságának mindennapi életét és feladatait.
Evangélikus templom
Bánk későbarokk temploma 1783-ban épült meg, és 1784. augusztus 6-án szentelték fel. Főoltárát a tolmácsi születésű festőművész, Edvi Illés Ödön festette 1903-ban. Eredetileg az első oltáron három kép volt. A legfelső, melyet a régi templomból hozattak át, az Úrnak a feltámadását ábrázolta, a középső a hegyen való elváltozását, s a legalsó az utolsó vacsorát. A templom harangját az első világháborúban eltulajdonították, majd 1922-ben pótolták egy 150 kilós új haranggal.
Világháborús emlékművek
Bánk polgármesteri hivatalának falán, a falu középpontjában látható Laluja András alkotása, amely „A Háborúk Áldozatainak Emlékére” feliratot viseli.
A falu első világháborús emléktábláját Bánk lakói 1927-ben állítottak a hősök tiszteletére, az emléktáblán a neveik is olvashatóak, bár az idő vasfoga nyomott hagyott rajtuk. A második világháborús emléktábla nem tartalmazza a teljes háborús áldozat-névsort.
Kirándulás Bánk környékén
Aki Bánk környékén szeretne kirándulni, annak mindenképpen érdemes felkeresni Drégelypalánkot és Drégely várát, de a Nógrádi vár is a közelben található. Egy városnézés Vácon nem telhet el a dóm, a diadalív, és a Fehérek templomának megtekintése nélkül, ha pedig vízparti élményre vágyunk, kipróbálhatjuk Verőce megújult szabadstrandját.
A Királyréti Erdei Vasút szintén minden korosztály számára nagy élmény, ahogyan a Csóványosi-kilátó és a Királyréti tanösvény felfedezése is.
Megközelítés
Bánk Vácról autóval a 2.-es úton át 30 perc alatt közelíthető meg, busszal pedig a váci autóbusz-állomásról 1 óra 10 perc alatt érhetünk a településre (menetrend ITT). Budapestről vonattal (menetrend) is utazhatunk Vácra, a vasútállomás csupán néhány perces sétára található az autóbusz-állomástól.
Fotók: Bánk Község Hivatalos Oldala